Darujte zdravie. Tieto vitamíny naštartujú imunitu

30.09.2022

S ubúdajúcimi slnečnými dňami a sychravým počasím nás omnoho viac ako kedykoľvek v roku trápi únava, prechladnutie, či bolesť hrdla. Organizmus je vystavený náhlej zmene počasia, noci a rána sú chladné a jesenné slnko klamlivé. Jedným zo spôsobov ako naštartovať prirodzenú imunitu v jesennom období sú vitamínové doplnky. Ak rozmýšľate nad tým, čím obdarovať svojich najbližších, skúste im tento rok namiesto sladkostí dať ako darček kúsok zdravia. Pozor však na správne dávkovanie, aj nadbytok vitamínov môže uškodiť.


VITAMÍN C

Je jeden z najdôležitejších vitamínov potrebných pre správne fungovanie organizmu. Pôsobí ako silný antioxidant, prispieva ku tvorbe kolagénu, znižuje únavu a vyčerpanie a posilňuje imunitu. Vitamín C sa prirodzene vyskytuje vo väčšine druhov ovocia a zeleniny, ako sú napríklad citrusy, kivi, ale aj paprika, brokolica, špenát, či rôzne bylinky.  Zvýšené dávky vitamínu C pomáhajú pri chrípke a prechladnutí, pri rekonvalescencii po chorobe, alebo pri oslabenej imunite. Nadbytočný vitamín C telo prirodzene výlúči. 

...

VITAMÍN D

Patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch, najbežnejším je D3. Jeho prirodzeným zdrojom je slnečné žiarenie, silný opaľovací krém však jeho vstrebávanie oslabuje. Doplnky obsahujúce vitamín D3 je vhodné užívať najmä v jesenných a zimných mesiacoch alebo pri oslabenej imunite. Prirodzene sa vyskytuje najmä v mastných rybách (losos), v mäse, či vaječnom žĺtku. Pozitívne vplýva na hustotu kostí, posilňuje imunitný systém a pôsobí na nervovú sústavu. Jeho nedostatok môže spôsobiť zvýšenú chorobnosť, únavu a vyčerpanie, pozor však na predávkovanie. Nadbytok vitamínu D3 je zdraviu škodlivý.

...

ZINOK

Zinok je minerál, ktorý sa nachádza prevažne v potrave živočíšneho pôvodu (tmavé mäso, vnútornosti, mliečne výrobky). Vysoký obsah tohto zdraviu prospešného minerálu majú aj rôzne semiačka, orechy a strukoviny. Zinok okrem zdravých vlasov, nechtov a pokožky prospieva tiež k rýchlejšiemu prekonaniu infekcií. Odporúčaná denná dávka Zinku je 10-15 mg, v čase chorobnosti môžeme toto množstvo zvýšiť až na dvojnásobok. Nakoľko je zinok ťažký na žalúdok, odporúča sa užávať po jedle. Pri predávkovaní hrozí otrava.

...

Ostatné vitamíny: Kde ich nájdete a čo podporujú


Vitamínov a minerálov je mnoho druhov, nie všetky je však potrebné užívať ako doplnok stravy. Pri správnej životospráve dostáva organizmus dostatočný prísun živín. Po doplnkoch je vhodné siahnuť v prípade oslabenia imunity, konkrétneho ochorenia, v niektoých prípadoch výslovne na odporúčanie lekára.


VITAMÍN A - prospieva kostiam, zubom a očiam, chráni sliznice pred infekciami. Nachádza sa najmä v rybom tuku a pečeni. Väčšinou ho nie je potrebné umelo dopĺňať, pri nadmernom užívaní hrozí predávkovanie.

BETA KAROTÉN - má antioxidačný účinok, pôsobí proti tvorbe voľných radikálov. Nachádza sa v mrkve, špenáte, brokolici, ale aj v rôznych bylinkách, napríklad v petržlenovej vňati, pažítke, alebo žeruche.

VITAMÍN B - najčastejšie užívaný doplnok zo skupiny vitamínov B je vitamín B6. Nachádza sa v mäse, kvasniciach, mlieku, či fazuli. Podporuje imunitu, správnu funkciu nervového systému a metabolizmu.

Magnézium - tento minerál má veľký vplyv na fyzické a duševné zdravie. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, vhodný pri nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. Nachádza sa najmä v strukovinách a orechoch.

Tipy na darčeky a blahoželania na každú príležitosť.
© 2023 Darcekovna.eu - Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!