Bicykel ako darček. Ako vybrať ten správny?

15.05.2023

Bicykel môže obľúbeným darčekom pre muža, ženu, ale aj dieťa. S prichádzajúcim letným obdobím vyberáme svoje dvjkolesové tátoše z pivníc a vyrážame na cykloturistiku. Čo však v prípade, ak zistíte, že vám jeden bicykel v domácnosti chýba? Prípadne vaše dieťa od minulého roka podrástlo a situáciu potrebujete rýchlo vyriešiť? Prinášame vám niekoľko tipov, ako vybrať ten najvhodnejší bicykel.


1. TYP BICYKLA

Ešte predtým ako sa pustíte do výberu, mali by ste vedieť, že bicyklov je niekoľko základných typov. Preto si vždy vopred ujasnite, na aký účel chcete vy, prípadne obdarovaný, bicyklel využívať. Plánujete dlhé jazdy, občasný presun po meste, alebo športovú jazdu v teréne? Rôzne typy bicyklov sú navrhnuté pre rôzne účely, preto je vhodné vopred vybrať typ, ktorý najviac zodpovedá vašim potrebám.


Horské bicykle (MTB - Mountain Bikes)

Horské bicykle sú navrhnuté pre jazdu v teréne, po neupravených cestách a horských trailoch. Majú robustný rám, silné brzdy a špeciálne pneumatiky s hrubým dezénom pre väčšiu trakciu. Existujú rôzne podtypy horských bicyklov, vrátane hardtail (s prednou odpruženou vidlicou) a full suspension (s odpruženým predným aj zadným odpružením).


Cestné bicykle

Cestné bicykle sú navrhnuté pre jazdu po asfaltových cestách a na rýchlu jazdu. Majú ľahký rám, úzke pneumatiky s hladkým dezénom pre menší valivý odpor a aerodynamický tvar. Cestné bicykle sú vhodné na dlhé trate, preteky a rekreačnú jazdu po cestách.Mestské bicykle

Mestské bicykle, tiež známe ako hybridné, sú ideálne pre jazdu po meste. Majú pohodlný sedlový postroj, vzpriamené sedenie, väčšie pneumatiky a často aj skrutkové príslušenstvo pre nosiče a blatníky. Mestské bicykle sú vhodné pre každodennú dopravu, nakupovanie a rekreáciu.


Elektrické bicykle

Elektrické bicykle, známe aj ako e-bicykle, majú elektrický motor, ktorý poskytuje asistenciu pri pedálovaní. Elektrické bicykle umožňujú jazdu s menším úsilím a vyššou rýchlosťou, čo je výhodné pre dlhšie trate alebo jazdu v kopcovitom teréne. Existujú elektrické verzie rôznych typov bicyklov, vrátane elektrických horských bicyklov a elektrických cestných bicyklov.


Zjazdové bicykle (Downhill Bikes)

Zjazdové bicykle sú navrhnuté pre extrémne zjazdy po náročných a strmých terénoch. Majú veľmi robustný rám, veľké odpružené vidlice, silné brzdy a agresívne pneumatiky. Tieto bicykle sú určené pre pokročilých jazdcov, ktorí hľadajú adrenalínovú jazdu.2. VEĽKOSŤ RÁMU

Správna veľkosť rámu je kľúčová pre pohodlnú a efektívnu jazdu. Veľkosť bicykla závisí od vašej výšky a telesnej stavby.  Najlepšie je vyskúšať niekoľko bicyklov s rôznymi veľkosťami rámu a vybrať ten, ktorý sa vám najlepšie hodí. Správne nastavenie sedadla a riadidiel je tiež dôležité pre správnu polohu na bicykli.

3. KVALITA KOMPONETOV

Bicykle majú rôzne stupne kvality komponentov, ako sú prevodníky, brzdy, vidlice a náboje. Kvalitné komponenty zvyčajne poskytujú lepšiu výkonosť a spoľahlivosť, ale sú tiež drahšie. Zvážte svoj rozpočet a očakávania od bicykla a vyberte si taký, aby vám poskytoval bezpečnú a zároveň pohodlnú jazdu.


Tipy na darčeky a blahoželania na každú príležitosť.
© 2024 Darcekovna.eu - Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!